سایت http://30book.4kia.ir سایت دانلود کتاب ,دانلود مقاله,دانلود تحقیق ,دانلود گزارش کاراموزی ,دانلود طرح توجیهی ,دانلود پروژه ,دانلود پاورپوینت ,دانلود جزوه وغیره

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 924
  • بازدید دیروز : 940
  • بازدید کل : 1796037

دانلود پاورپوینت فیزیولوژی انسان


دانلود پاورپوینت فیزیولوژی انسان با فرمت pptودر 84 اسلاید قابل ویرایش

سمتی از متن پاورپوینت

بخش1- ساختمان سلول و اعمال آن

سلول از دو بخش اصلی سیتوپلاسم و هسته تشکیل شده است .

مواد مختلفی که سلول را تشکیل می دهند روی هم پروتوپلاسم نامیده میشوند.

پروتوپلاسم بیشتر از پنج ماده پایه ای ، آب ، الکترولیتها ، پروتئینها ، لیپیدها و کربوهیدراتها تشکیل شده است .

اهميت اجزاي مختلف پروتوپلاسم

آب

آب بيشترين و مهمترين جزء تشكيل دهندة پروتوپلاسم است كه غلظت آن در سلولها بين 65 تا 85 درصد تغيير مي كند. زندگي بدون آب فقط براي چند روز مي تواند ادامه يابد. آب اجزاي مختلف پروتوپلاسم را به حالت محلول نگاه مي دارد، واكنشهاي شيميايي كه در سلولها حادث مي شوند احتياج به وجود آب دارند. ماهيت سيال آب به مواد معلق اجازه مي دهد تا به قسمتهاي مختلف سلول جريان و انتشار يابند و از اين راه انتقال مواد از يك قسمت به قسمت ديگر سلول را تأمين مي كند. بسياري از مواد در آب يونيزه مي شوند، مانند كلروسديم كه در آب به يونهاي داراي بار مثبت و يونهايي كه داراي بار منفي است، تقسيم مي شوند. اين قبيل مواد را الكتروليت مي نامند و بسته به يوني كه در آب ايجاد مي كنند به اسيدها، بازها (مواد قليايي) و نمكها تقسيم مي شوند كه هر يك در مادة زنده نقش مهمي دارند.

پروتئينها

در بيشتر سلولها، فراوانترين ماده بعد از آب پروتئينها هستند كه به طور طبيعي 10 تا 20 درصد تودة سلولي را تشكيل مي دهند. از لحاظ توليد انرژي چندان اهميتي ندارند، وليكن منشأ آنزيمها و هورمونهاي ساخته شده در سلولها هستند. نمو بافتهاي جديد و ترميم بافتهاي پيروفرسوده بستگي به وجود پروتئين دارد. كودكان در حال رشد، زنان حامله و شيرده و افراد مسن و بيماراني كه تحت عمل جراحي قرار گرفته اند در رژيم غذايي خود نسبت به يك فرد جوان سالم بالغ به پروتئين بيشتري احتياج دارند.

ليپيدها

چربيها و مواد خويشاوند آنها را روي هم ليپيدها مي نامند. مهمترين ليپيدها در بيشتر سلولها فسفوليپيد و كلسترول اند كه حدود 2 درصد تودة كل سلولي را تشكيل مي دهند. علاوه بر فسفوليپيد و كلسترول ، برخي سلولها محتوي مقادير زيادي تري گليسريدند كه چربي خنثي نيز ناميده مي شوند. در سلولهاي به « سلولهاي چربي » تري گليسريد تا 95 درصد تودة سلولي را تشكيل مي دهد و اين چربي نمودار انبار اصلي موادغذايي انرژي دهندة بدن است. بافت چربي موجود در زير پوست نه فقط منبع ذخيره غذايي است، بلكه همچون عايق از اتلاف حرارت بدن جلوگيري مي كند. علاوه بر اين ، ليپيدها به علت حمل ويتامينهاي محلول در چربي از اهميت ويژه اي برخوردارند.

كربوهيدراتها

كربوهيدراتها به طور كلي عمل ساختماني بسيار اندكي در سلول دارند، اما در تغذيه سلول نقش مهمي را بازي مي كنند. كربوهيدراتها به سهولت اكسيده مي شوند و سهل الوصول ترين منبع انرژي اند. گلوكز كه قند موجود در خون است براي بدن انسان به همان اندازة اكسيژن ضروري است. هرگاه غلظت قند خون پايين بيايد، انسان دچار تشنج مي شود و اگر غلظت آن بسيار كم شود، اغما پيش مي آيد. اعمال حياتي بدن چون هدايت پيامهاي عصبي، انقباض عضلاني، فعل و انفعالات شيميايي و صدها عمل ديگر همه احتياج به انرژي حاصل از موادقندي دارند.

مواد معدنی(نمكهاي غيرآلي)

 

نمكهاي معدني زيادي در بدن يافت مي شوند و در سلولها و مايعات بدن (خون ، مايع ميان بافتي و لنف) وجود دارند. كلرورهاي سديم، پتاسيم ، كلسيم و منيزيوم از همه فراوانتر و با اهميت ترند. در حالي كه مقدار نمكهاي ديگر بسيار كم است . يونهاي سديم و كلر به غلظتهاي زيادتر از يونهاي ديگر در مايعات خارج سلولي و برعكس در داخل سلولها يونهاي پتاسيم و فسفات از ساير يونها فراوانترند. نمكهاي معدني براي نگهداري كيفيت اسمزي مناسب (حركت آب از ميان غشا) و تعادل اسيدي، بازي، انعقاد خون (كه احتياج به كلسيم دارد)، تشكيل استخوانها (كلسيم و فسفر)، تشكيل ترشح داخلي غده تيروئيد (يد)، حمل اكسيژن و دي اكسيدكربن (آهن در هموگلوبين گويچه هاي سرخ ) ضروري اند.

شبکه آندوپلاسمی

مجموعه ای از حفره ها و مجراهایی است که فضای سلولی را درنقاط مختلف اشغال می کند و با غشای هسته و محیط خارجی سلول نیز ارتباط دارد . این شبکه توری مانند وظیفه انتقال مواد و انتشار تحریک را در داخل سیتوپلاسم عهده دار است.

—ریبوزومها

اجزای بسیار ریزی اند که در ساختمان آنها پروتئین زیادی دیده می شوند. سنتز پروتئین در ریبوزومها انجام میشود.

میتوکندری

از دو غشا تشکیل شده اند تولید انرژی سلولی به عهده آنهاست. میتوکندریها را نیروگاه سلول نیز می نامند .

 

هسته سلول


هسته سلول توسط غشای نازک هسته ای از سیتوپلاسم جدا می شود.

شبکه توری مانند از رشته های باریک به نام شبکه کروماتین وجود دارد که درهنگام تقسیم سلولی به رشته های بلند و باریک که ابتدا و انتهای آنها مشخص است درمی آید که به آن کروموزوم گویند.در انسان تعداد کروموزوم ها 23 جفت یا 46 عدد است .


هسته مرکز کنترل سلول است ، هم کنترل واکنشهای شیمیایی را که در سلول انجام می شوند و هم تولید مثل را بر عهده دارند .

توزیع یونها در دو سوی غشای سلول

غشای سلولی غشایی نیمه تروا است که به طور بسیار انتخابی عمل می کند.

مایع خارجی سلول محتوی مقادیر زیاد یونهای سدیم است در حالی که یونهای پتاسیم بیشتر در داخل سلول هستند. زیادتر بودن یونهای سدیم در خارج غشا نسبت به داخل منجر به یک عدم تعادل شیمیایی می شود، بنابر این سلول به دنبال تعادل است ولی چون غشا نفوذ پذیری انتخابی دارد در حالت استراحت بیرون غشا مثبت و داخل منفی است.

پتانسیل عمل

üهنگامی که سلول تحریک پذیر تحریک می شود ، نفوذ پذیری آن تغییر می یابد تا اجازه دهد یونهای سدیم داخل و پتاسیم از آن خارج شوند ، در نتیجه این عمل ، بارهای الکتریکی به طور موقتی معکوس می شوند .در این حالت غشا دپولاریزه شده و پتانسیل عمل بوجود می آید.
انتشار و اسمز
حرکت ماده محلول از محلول غلیظتر به طرف محلول رقیق تر (انتشار یا دیفوزیون) نامیده می شود.
 حرکت آب از محلول رقیقتر به طرف محلول غلیظ تر را (اسمز) می نامند .
 


مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱ تیر ۱۴۰۰               تعداد بازدید : 123
پنل ویژه نمایندگی V2ray  ویژه کافینت و موبایل فروشی

پنل ویژه نمایندگی V2ray ویژه کافینت و موبایل فروشی

پنل ویژه نمایندگی وی پی ان پنل کاملا فارسی و اختصاصی می‌باشد. امکان تهیه و استفاده از پروتکل های V2ray Open SSTP L2TP در این پنل به صورت همزمان وجود دارد. پشتیبانی از انواع اپراتورها ایرانسل/رایتل/همراه اول لینک اشتراک های پنل اختصاصی به صورت مولتی سرور با سرور های تانل ... ...

کتاب صوتی اثر مرکب نوشته دارن هاردی

کتاب صوتی اثر مرکب نوشته دارن هاردی

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- کتاب‌های مرتبط                                          فیلم ذهن تغییر یافته                   نکته های ... ...

بروکر پاکت آپشن

بروکر پاکت آپشن

با POCKET OPTION یک معامله‌گر حرفه‌ای شوید یک پلتفرم معاملاتی قابل اعتماد برای همه هر معامله‌گری می‌خواهد تا در بهترین شرایط سود ببرد و نمی‌خواهد نگران امنیت وجوه شخصی خود باشد. اولین کار واضحی که یک معامله‌گر مبتدی انجام می‌دهد بررسی سایت‌های مختلف معامله آنلاین ... ...

دریافت فایل : بروکر پاکت آپشن
دانلود کتاب صوتی راز موفقیت اثر آنتونی رابینز

دانلود کتاب صوتی راز موفقیت اثر آنتونی رابینز

دانلود کتاب صوتی راز موفقیت اثر آنتونی رابینز معرفی کتاب صوتی راز موفقیت در کتاب صوتی راز موفقیت نوشته آنتونی رابینز، به شما راه حل‌هایی پیشنهاد می‌شود تا بتوانید آنچه را که دوست دارید، بدست آورید، ضمن اینکه آنچه را که دارید حفظ کنید. این کتاب راهنمایی عملی برای ... ...

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما